Ragbijašima Nade titula regionalnog prvaka

Regionalna RRC liga

Zagreb, 20.5.2018.                                        ZRS  - Nada     8 : 52  (3:24)

NŠC Stjepan Spajić:  Gledatelja 300

ZRS: Stipić, Hasija,  Biškić, Buljac, Rešković Dumančić, Ž. Galić, A.Galić, Slaviček, Ivanković 3, Josipović, Peršić, Kostanjšek, Vlašić, Muhoberac, Juss, Sekulić, Belobrajdić, Šakić 5, Bunić, Romčević-Vlahović, D. Galić, Drdić.

Nada: Boko, Čulić, Borozan, Perić, Jelavić- Mitrović, Marčić Kodžić, Popović, Antić 5, Lerotić, Vlajčević 15, Rudić, Burazin, Plazibat 10, Rosso 12, Boljat, Abramušić, Varkaš, Rešetar 5,Vuletić 5, Markić

U posljednjem susretu ovogodišnjeg regionalnog natjecanja (RRC), ragbijaši splitske Nade, pobjedom nad selekcijom ZRS,  osvojili su naslov Regionalnog prvaka za 2018. god. U uzbudljivoj završnici regionalnog natjecanja, splitskoj momčadi bila je potrebna pobjeda da na ljestvici preteknu momčad Dalmacije. Naime,  dan ranije,  momčad  Dalmacije u gostima je svladala momčad RK Čelika iz Zenice  rezultatom 42:23, te uoči ove  posljednje utakmice pretekla na ljestvici splitsku momčad. Stoga su igrači i ljubitelji ragbija iz četiri najveća ragbijaška centra u Hrvatskoj  (Zagreb, Split, Sinj i Makarska)  s   nestrpljenjem  čekali i pratili  ishod susreta na stadionu NŠC Stjepan Spajić u Zagrebu. Iako plasman selekcije ZRS u regionalnom natjecanju  nije ovisio o rezultatu ove   utakmice  očekivao se kvalitetan i neizvjestan susret  pogotovu nakon nikad dramatičnije i neizvjesnije završnice PH.  Na radost svojih obožavatelja splitski klub još jednom je pokazao odlike pravih šampiona te u odlučujućoj utakmici pokazao svu svoju moć i snagu karaktera. Igrači Nade, iako bez trojice aktualnih državnih reprezentativaca (Miljak Ondini i Perlain), odigrali su susret vrlo kvalitetno, mudro i disciplinirano. Bez udarnog trojca iz prve linije skupa, temelja svake prave ragbijaške momčadi, izdržali su sve snažne  početne nalete zagrebačke momčadi te nakon desetak minuta susreta uspostavili kontrolu na igralištu. Čvrsto, snažno te taktički vrlo disciplinirano postepeno su slamali otpor  domaće momčadi ne pružajući im šansu da ni u jednom trenutku poremete ritam splitske momčadi.  Nada je povela u 10. minuti zgoditkom Vlajčevića 0:5. Uzvraća Ivanković iz kaznenog udarca u 19. minuti 3:5. Plazibat  zgoditkom te Rosso uspješnim pretvaranjem u 26. minuti povećavaju vodstvo Nade na 3:12. Do kraja poluvremena  vrlo agilna linija splićana zadaje mnogo problema obrani zagrebačke momčadi. Zgodicima  Vlajčevića i Antića u 33.i 40. minuti uz još jedno pretvaranje Rossa  Nada stiže do respektabilnih 3:24.

U nastavku susreta ista slika,  osjetivši da linija zagrebačke momčadi ne može ravnopravno parirati jačoj, bržoj i uvježbanijoj liniji splitske momčadi, skup Nade vrlo kvalitetno  odigrava i odrađuje svoje akcije. Brzim „rakovima“ i pravovremenim čišćenjima,  vezuju igrače domaćeg skupa na mali dio terena,  ostavljajući svojim linijskim igračima široki prostor za kreiranje brzih i opasnih napadačkih akcija.  Već nakon  4 minute igre u drugom poluvremenu brzonogi Vlajčević postiže svoj treći zgoditak na utakmici kojeg ponovno Roso uspješno pretvara za 3:31. U nastavku nekoliko vezanih grešaka  igrača gostujuće  momčadi domaći sastav koristi da putem kazni dođu u blizinu prostora zgoditka Nade. Nakon auta  na 5 metara zagrebački igrači uspješno vezuju formaciju „otvorenog skupa“ te ulaze u prostor zgoditka splitske momčadi u 56. minuti susreta. Zgoditak za zagrebačku momčad postigao je Domagoj  Šakić. Rezultat 8:31. I bilo je to sve što smo više vidjeli od domaćeg sastava do kraja susreta. Nada racionalno   izmjenama zadržava ritam te do kraja susreta postiže još tri zgoditka , Plazibat u 63, Vuletić u 70. te Rešetar u 80. minuti susreta. Pucački raspoloženi Rosso uspijeva pretvoriti sva tri postignuta zgoditka za konačnih,  visokih i uvjerljivih 8:52. Vrlo sigurna i uvjerljiva predstava splitske momčad koja nije pokleknula pod pritiskom već se na ovako uvjerljiv način domogla nove titule regionalnog prvaka. Mladi splitski reprezentativac Domagoj Plazibat dobio je priznanje za najefikasnijeg igrača regionalnog natjecanja. U 11 sezona otkad egzistira regionalna RRC liga, ovo je ukupno 9 titula regionalnog prvaka splitske momčadi.

U subotu 19.svibnja  2018. Zagrebački ragbi savez bio je domaćin završnica Prvenstva Hrvatske za kadete do 14. godina te juniore do 18 godina. Na oba završna turnira nastupile su po tri momčadi koje su se plasirale na završni turnir. U kategoriji do 14. godina titulu Prvaka Hrvatske osvojili su zasluženo kadeti RK Sinja iz Sinja. Oni su na završnom turniru nadmašili svoje vršnjake iz RK Nada i HARK Mladosti.

Momčad Sinja nastupala je u sastavu: Gašpar, A. Pavić 1, A. Čugura, Radan, A. Pavić 2, M. Čugura, L. Šušnjara, J. Vidić, R. Prološčić, Čavčić, M. Prološčić, Barač, M. Šušnjara, Marinović, Jukić, M. Vidić.

Istog dana  na Savici su igrali svoj završni turnir i juniori do 18. god. Najviše ragbijaškog umijeća i spretnosti u juniorskoj konkurenciji pokazala je momčad RK Nada Split. Pod vodstvom trenera prof. Luke Bjelanovića  momčad Nade pobijedila  je obje  konkurentske momčadi  iz Zagreba:

Pobjednička momčad iz Splita nastupila je u sastavu: Galić, Perišin, Perajica, Šarić, Rudić, Kusanović, Miletić Knezović, Abramušić, Vuko, Kristić, Markić, Ivanda Šutić, Ivica, Šolić, Starčević, Mitar, Plazibat i Mojsović.

Piše: Petar Lerotić